Fond Knižnice Slovenského národného múzea – Múzea Bojnice tvorí viac ako 11 tisíc kníh. Zameranie knižnice vychádza z poslania múzea, a tým sú dejiny umenia a dejiny všeobecne. Knihy sa do knižnice dostávali rôznym spôsobom, väčšinou nákupom. No prichádzali aj zvozom z rôznych kaštieľov a kláštorov, darovaním alebo ako pozostalosť. V nasledujúcich riadkoch si predstavíme nevšedný osud ďalšej zaujímavej knihy.
Autor: Janko Alexy
Názov: Obrázky zo Slovenska
Vydal: Praha : Neubert na Smíchově, po r. 1920, 24 s.
Janko Alexy (25. január 1894 – 22. september1970) bol slovenským maliarom, spisovateľom, publicistom a organizátorom umeleckého života. Zaslúžil sa o záchranu Bratislavského a Trenčianskeho hradu. Popri Ľudovítovi Fullovi a Martinovi Benkovi patril k zakladateľom novodobého maliarstva. V roku 1964, pri príležitosti 70. narodenín, mu bol udelený titul národný umelec.
Katolícku ľudovú školu navštevoval v Liptovskom Mikuláši, v roku 1912 maturoval na gymnáziu v Lučenci. Už počas štúdia sa začal venovať maľovaniu, ktoré však na určitý čas musel zanechať z dôvodu vážnej očnej choroby. Po ukončení stredoškolského štúdia prešiel viacerými zamestnaniami. V Liptovskom Mikuláši pôsobil ako kominársky pomocník a v Prievidzi ako lekárnicky praktikant (1913 – 1915). V Budapešti absolvoval počas I. svetovej vojny dvojmesačný lekárnicky kurz a rovnako sa zapísal na štúdium na Filozofickej fakulte univerzity v Budapešti, vďaka čomu sa dostal opäť do kontaktu s výtvarným umením. V rokoch 1917 – 1918 bol odvelený na taliansky front, kde sa ako vojak rakúsko-uhorskej armády príležitostne venoval kresleniu vojakov. Po skončení vojny, v roku 1919, začal študovať na Akadémii výtvarných umení v Prahe (1919 – 1925), v prípravke Jozefa Laukotu. V lete 1919 absolvoval vedeckú výpravu po Slovensku pod vedením českých profesorov, počas ktorej kreslil mestá, hrady, zámky, či kaštiele. Z nazbieraného materiálu vytvoril výber, ktorý vydal ako pohľadnice a o rok neskôr (1920) ako knižný album Obrázky zo Slovenska. Účelom bolo, aby si finančne zabezpečil štúdium na akadémii, predaj však skončil neúspechom a autor zostal zadlžený. Prvé knižné vydanie malo modré pozadie za Tvrdošínskym kostolom, neskoršie vydanie, ktoré sa nachádza aj v knižničnom fonde SNM-Múzea Bojnice má už zelené pozadie. Obsahuje celkom 24 kresieb, pričom každá má v popise okrem mena autora a slovenského názvu aj anglický ekvivalent. Okrem Pohľadu na Bratislavu obsahuje predovšetkým kresby známych slovenských, hradov, zámkov a kostolov, či Námestie v Žiline alebo ulicu v Spišskej Sobote. Knižnú publikáciu vytlačila spoločnosť Neubert na Smíchově, popredná pražská tlačiareň a vydavateľstvo prvej polovice 20. storočia.
Do knižnice Slovenského národného múzea – Múzea Bojnice sa táto kniha dostala v roku 1962 kúpou v antikvariáte za vtedajších 12 korún (cca 0,40 €), kam ju presunuli z fondu knižnice Miestneho odboru Matice slovenskej z neznámej lokality. Do prírastkového zoznamu knižnice bola zapísaná v roku 1962 a dodnes obohacuje jej pozoruhodný fond.
Zdroje:
Alexi Janko. https://www.mygallery.sk/autori-predaj-umeleckych-diel-mygallery/Alexi_Janko
Národný umelec Janko Alexy bol mimoriadne činorodým umelcom. https://www.vtedy.sk/janko-alexy-maliar-spisovatel-pedagog-narodny-umelec-narodenie
Neubertovy závody na Smíchově. http://www.starysmichov.cz/view.php?cisloclanku=2011080005
Obrázky zo Slovenska (kreslil Janko Alexy) https://www.databazeknih.cz/knihy/obrazky-zo-slovenska-kreslil-janko-alexy-504043
PORUBSKÁ, Lucia. Janko Alexy. Bratislava : Pamiatkový úrad Slovenskej republiky, 2000. https://www.pamiatky.sk/janko-alexy
WEISSOVÁ, Ivana. Obrazový archív Janka Alexyho v zbierkach Archívu literatúry a umenia Slovenskej národnej knižnice. In Knižnica, 2009, roč. 10, č. 3, s. 60-66.
Autor: Kamila Píšová, SNM-Múzeum Bojnice