Skip to main content

Peter Serge Butko je divadelný, televízny a filmový režisér a producent.

Rodák z Prievidze vyštudoval divadelnú fakultu JAMU v Brne. Od roku 1992 žije v Česku, v posledných rokoch pôsobí prevažne v krajinách západného Balkánu a Latinskej Ameriky.

K jeho medzinárodným úspechom patria réžie divadelných predstavení v Brazílii (Tulák po hviezdach, Malá morská víla), Argentíne (Birds In The House), Mexiku (Boh bláznom), na Kapverdských ostrovoch (Romances) a v Srbsku (Proces, Óda na rovinu). V súčasnosti pripravuje divadelné predstavenie v Kolumbii a svoj tretí celovečerný hraný film v brazílsko-českej koprodukcii.

V roku 2022 natočil v česko-srbsko-slovenskej koprodukcii svoj celovečerný hraný debut VITAJ DOMA, BRATE!, ktorý sa v slovenských kinách udržal vyše 14 týždňov. Film bol nominovaný i ocenený na 12 medzinárodných festivaloch a vysielacie práva k nemu kúpili RTVS aj NETFLIX. V roku 2023 natočil v srbsko-českej koprodukcii svoj druhý hraný film NIŠTA LIČNO (Nič osobné).

Peter Serge Butko spolupracoval s množstvom významných osobností českej i slovenskej kultúrnej scény v oblasti divadla, hudby, televízie i filmu. Pre Českú televíziu natočil viac ako 80 dokumentárnych filmov, väčšinou v zahraničí. K jeho najväčším divadelným hitom patrí predstavenie BLÁZNIVÝ PETŘÍČEK v divadle La Fabrika. Práva na divadelnú úpravu kultového francúzskeho filmu získal ako jediný osobne od režiséra filmovej predlohy J. L. Godarda.

Do Prievidze sa Peter Serge Butko vracia pracovne po 30 rokoch s projektom Spiritus Mortis, ktorý uvedie SNM-Múzeum Bojnice v rámci podujatia Strašidelný zámok.