Bojnický zámok v sebe dodnes ukrýva prvky architektúry alebo súčasti interiérov miestností, ktoré hovoria o pôvodnom využívaní daných priestorov. Pre väčšinu návštevníkov však ostávajú „neviditeľné“. A to preto, že starý zámok so svojimi niekdajšími funkciami prekryli inštalácie muzeálnych expozícií s nepôvodnými, takmer výlučne umeleckými exponátmi. Je to samozrejmé a logické, keďže múzeum je špecializovaným umeleckým zariadením s celoslovenským pôsobiskom. No niekdajší zámok bol objektom, v ktorom ľudia nielen pracovali, ale aj fyzicky bývali. So všetkým, čo k tomu patrilo.
Počas dlhých storočí v zámku vždy trvalo žilo niekoľko desiatok osôb, administratívnych, správnych zamestnancov, či služobníctvo, aj s členmi svojich rodín. Tí k životu nevyhnutne potrebovali kuchyňu s príslušenstvom. Vieme, že v období prelomu 19. a 20. storočia bola zámocká kuchyňa situovaná na III. nádvorí. K nádvoriu prináležiaca časť zámku dodnes nesie pomenovanie Kuchynské krídlo. Z obdobia 30. a 40. rokov 20. storočia sa zachovali aj fotografie, ktoré dokumentujú prípravu pokrmov pre obyvateľov zámku. Vtedy nimi boli niekoľkí zamestnanci bojnického panstva s rodinami, kúpeľní hostia ubytovaní v manzardách nad Grófskym bytom i návštevníci jedálne a kaviarne, ktorá bola počas letnej sezóny v Huňadyho sále. Pokrmy pre stravníkov pripravovali kuchári a kuchárky s rôznymi pomocníkmi. Potraviny a suroviny sa do zámku dostávali z rôznych zdrojov. Ešte v období poddanstva, pred rokom 1848, boli obyvatelia poddanských dedín bojnického panstva povinní dodávať „pre zámockú kuchyňu“ sliepky, kapúnov (kastrát kohúta), husi, maslo, vajcia, šafran a rascu. Podhorské dediny dodávali aj zajace, divo žijúce vtáctvo – jarabice, bažanty, tetrovy či dokonca škorce, škovránky a čvíkoty (drozd čvíkotavý), ktoré boli vyhlásenou lahôdkou. Divinu na panský stôl dodávali zamestnaní poľovníci. Na majeroch panstvo vo vlastnej réžii pestovalo ozimné i jarné obilniny (pšenicu, raž, jačmeň, ovos), zeleninu, najmä kapustu a koreňovú zeleninu, strukoviny – šošovicu, hrach, fazuľu. Až v 19. storočí sa na naše polia dostali zemiaky. Dostupných korenín a byliniek bolo na lúkach v okolí zámku nadostač, vzácne si dovážali. V majerských maštaliach sa choval hovädzí dobytok na mlieko a mäso, ovce na mlieko, mäso a vlnu, kačice a holuby. Ošípané mali povinnosť pre panstvo vykŕmiť mlynári. A ak sa našiel šikovný chovateľ, malo panstvo na stole aj vlastný med. V zámockých pivniciach boli sudy s panským vínom a pivom. Do polovice 18. storočia sa víno dorábalo aj na bojnickom panstve, potom vinohrady zanikali a nahrádzalo ich pestovanie rôzneho ovocia – čerešne, slivky, jablká, hrušky, orechy. To sa konzumovalo v čerstvom stave alebo konzervované – najmä sušené. Tzv. gajdlanky – sušené slivky, ktoré mali namiesto kôstky jadierko vlašského orecha – boli aj v salónoch viedenskej, budapeštianskej alebo bratislavskej vysokej šľachty veľkou delikatesou. Ich názov pochádzal od obce Gajdel (dnešné Kľačno), ktoré bolo súčasťou bojnického panstva, a to ich aj distribuovalo. Kvalitné víno si panstvo vozilo z južných oblastí. Pivo si zámockí páni dorábali v Bojniciach, jačmeň i chmeľ si pestovali doma. Panský pivovar stál vedľa zámku, v priestoroch dnešného Záhradného domu. Po zrušení poddanstva si bojnické panstvo produkovalo potraviny na vlastných majeroch a zvyšok kupovalo od miestnych pestovateľov alebo dovážalo z južných oblastí krajiny. Vodu do prízemných častí zámku privádzali dreveným potrubím z neďalekých prameňov.
Nevyhnutnou potrebou v kuchyni boli riady. Na prípravu jedál sa používali medené kotlíky, kovové pekáče, pechy, rošty a iné nádoby alebo náčinie. Drevené varechy, lopáre, lopaty, korytá alebo misy vyhotovovali miestni rezbári. Sklo a porcelán sa do bojnickej kuchyne dovážal a bol skôr vzácnosťou, ako samozrejmosťou. Najpočetnejšie boli nádoby z hliny. Keramika mala veľmi široké využitie. Boli z nej hrnce, pokrievky, džbány, krčahy, kanvice, panvice, samovarné trojnohé rajnice, cedidlá, misy, taniere, fľaše, poháre, tégliky alebo zásobnice, to všetko našlo využitie v domácnosti. Bojnické panstvo ich získavalo od hrnčiarov v Brezanoch, ktorí boli povinní každoročne dodávať svoje výrobky, prípadne služobníctvo panstva ich kupovalo na jarmokoch. V kuchyni boli riady uložené v policiach, regáloch, povešané na stenách, stojanoch alebo v príručných komorách.
V niekdajšom Kuchynskom krídle bojnického zámku (v priestoroch dnešných toaliet) sa zachovala trojica do stropu zabudovaných kovových závesov čiernej farby s okom na konci. Pôvodne sa do dvojice takýchto závesov vsunula rôzne dlhá drevená žŕdka. Cez ňu sa mohli zavesiť alebo prevesiť vrecká so sypkými potravinami a surovinami, rôzne kuchynské náradie či náčinie. Jeden samostatný záves má po bokoch dvojicu kovových, do hora vyhnutých ramien, ktoré zvýšili závesnú kapacitu. Z niekdajšej bojnickej zámockej kuchyne sa do dnešných čias nezachovalo nič. Tri kovové prvky na strope miestnosti sú tak jej jedinými hmotnými dokumentmi.
Autor: Erik Kližan, SNM – Múzeum Bojnice